Skluznice

  • Extrudovaná skluznice
  • Spékaná skluznice (vysoce molekulární)
  • Grafitová skluznice

Typa skluznic


Extrudovaná skluznice

Tento typ skluznice se většinou aplikuje u lyží nižších cenových kategorií (levnější výroba). Velmi dobře se brousí a dobře absorbuje vosk. Skluznice je poměrně měkká, a proto není příliš odolná vůči mechanickému namáhání (škrábance). Skluznice rovněž nemá tak dobré kluzné vlastnosti jako spékané skluznice. Díky nízké teplotě tavení lze tento typ skluznice velmi snadno opravit běžnými prostředky (zatavením).

Výroba extrudované skluznice

Polyetylénový granulát se zahřívá do tekuté podoby a poté je pomocí šnekového válce protlačen skrz hubici (extruze=šnekový lis). Následně je surovina vychlazena, pomocí válců uhlazena a po stranách seříznuta.

Extrudovaná skluznice


Spékaná skluznice (vysoce molekulární)

Tento typ skluznice se používá pro lyže střední a vyšší cenové kategorie. Má velmi dobré kluzné vlastnosti a vysokou odolnost vůči mechanickému namáhání. Díky vyšší hustotě molekul lépe absorbuje vosk než extrudovaná skluznice, ale zato se hůře opravuje.

Výroba spékané skluznice

Polyetylénový prášek se pod velkým tlakem rozehřeje ve formě a slisuje (speče) do kulatého bloku. Z tohoto bloku se pomocí nože odkrojí skluznice. Díky náročné výrobě je tento typ skluznice dražší než např. skluznice extrudovaná.

Spékaná skluznice (vysoce molekulární)


Grafitová skluznice

Ke zlepšení kluzných vlastností a lepší absorbci vosku (zvýšená odpudivost statických nábojů) se do spékaných skluznic přidává příměs sazí nebo grafitu.

Větší škrábance je nejvhodnější vyříznout a nahradit poškozené místo vlepením nového kousku skluznice nebo jiného vhodného materiálu (metallgrip). U menších poškození je vhodné zatavit pouze předmětný škrábanec.